מתעניינים ברכישה של מחשב נייד חדש? כדי להבטיח שתוכלו למצוא מחשב שיוכל לשמש אתכם שנים רבות קדימה מוטב שתתייחסו למספר פרמטרים בסיסיים שיהיו בעלי חשיבות רבה. בין אלה ניתן למנות את עוצמת המעבד, התאמת הכרטיס הגרפי לשימושים שלכם, כמות הזיכרון ושטח הכונן.

MacBook Pro on brown wooden table inside room

במאמר הבא נסביר לכם מהם הדברים החשובים ביותר אליהם כדי לשים לב כאשר ניגשים לרכוש מחשב נייד וזאת על מנת לעשות לכם סדר בנושא.

עוצמתו של המעבד

מחשבים עם מעבדי אינטל יכילו מעבדים מסדרת i3, i5, i7 או i9 במקרים נדירים יותר. ניתן לסווג את סדרות המעבדים הללו בקלות באופן הבא. מעבדי i3 מתאימים למשתמשי מחשב עם שימושים בסיסיים כדוגמת גלישה באינטרנט, צפייה בסרטוני יוטיוב או שימוש בתוכנות קלות. לעומת זאת מעבדי i5 מגיעים עם כוח עיבוד שמסוגל להתמודד בהצלחה עם משחקים מודרניים והתאמה לתוכנות כבדות יותר.

מעבדים מסדרות i7 ו – i9 מותאמים לקהל המקצועי או אנשים שמשתמשים בתוכנות מאוד כבדות כדוגמת תוכנת תלת ממד Autodesk Maya ותוכנות עריכת וידאו שונות. זאת לצד גיימרים שמעוניינים לשחק במשחקי המחשב החדשים ביותר כאשר הגדרות הווידאו מצוינות.

שטח האחסון של המחשב

מחשבים ניידים חדישים מגיעים בדרך כלל עם כונן SSD במקום הדיסק הקשיח הישן. מדובר בכונן פלאש ללא חלקים נעים אשר נחשב לעמיד מאוד, כזה שמסוגל לשרוד שנים רבות וגם מספק ביצועים טובים יותר. כך למשל, התקנה של מערכת ההפעלה על כונן פלאש תועיל בכך שהיא תטען הרבה יותר מהר. נוסף על כן, כל תוכנה שתותקן על הכונן תפתח במהירות רבה יותר.

לצד הדגמים שמגיעים אך ורק עם כונן SSD ישנם כאלה שמכילים שני כוננים, האחד דיסק קשיח והשני פלאש. הסיבה לכך זה המחיר היקר של כונני ה – SSD שמקשה ברכישת מחשב עם כמות אחסון מספקת. כך בעצם משלבים בין נפח אחסון גדול וביצועים מצוינים.

על כונן הפלאש מאחסנים את מערכת ההפעלה ותוכנות כבדות אחרות ועל הכונן הרגיל ניתן לאחסן סרטים ומשחקים שקצב ההפעלה שלהם פחות משמעותי לכם.

בכל אופן, לאלו מכם שעושים שימושים יומיומיים פשוטים במחשב נמליץ לבחור באופציה של כונן SSD בלבד וזאת מכיוון שלא תצטרכו שטח אחסון רב. לעומת זאת, במידה ואתם גיימרים או שאתם מתכוונים להוריד כמות גדולה של סרטים באיכות גבוהה, סביר להניח שמחשב עם שני סוגי הכוננים יהיה עדיף עבורכם.

נוסף על כך, חשוב לציין כי מחשבים עם כונני SSD עמידים מפני נזק בעת נפילה או פגיעה פיזית במחשב, שלא כמו דיסקים קשיחים עם חלקים נעים.

כמה זיכרון אתם צריכים?

ככלל ניתן לומר כי 4 ג׳יגה זיכרון זה המינימום היום ופחות מכך כבר לא ניתן למצוא. במידה ותהיו מעוניינים לעשות שימוש טיפוסי במחשב לצורכי גיימינג, גלישה פשוטה ותוכנות פופולריות, 8 ג׳יגה יהיה מעולה לשם כך.

לעומת זאת 16 ג׳יגה זיכרון תהיה בחירה מעולה בעבור גיימרים כבדים או אנשים שעושים שימוש בתוכנות עריכה כבדות שדורשות כוח עיבוד רב.

32 ג׳יגה זיכרון ומעלה זוהי בחירה מיטבית בעבור אלו שלא רוצים להתפשר על הביצועים ומעוניינים לעשות שימוש במספר רב של תוכנות בו זמנית או לשחק במשחקים החדשים בהגדרות מקסימליות.

 רזולוציית מסך המחשב

צפיפות הפיקסלים או הרזולוציה של המסך צריכה להיות מותאמת לצרכיו של כל סוג משתמש. עורכי וידאו וגרפיקה יוכלו למצוא תועלת רבה במסכים עם צפיפות פיקסלים גבוהה ויחס ניגודיות מעולה למשל. מסכי 4K יהוו בחירה מעולה בעבור אלו מכם שלא מעוניין להתפשר על איכות מסך המחשב שלהם ורוצים ליהנות מסרטים או תוכנות עריכה באופן מיטבי.

לצד זאת, בעבור גיימרים יהיה כדאי לרכוש מסך עם רזולוציית Full HD או 1440p וזאת כדי ליהנות מהרצה חלקה של המשחקים. כך הדרישות מהמעבד והמאיץ הגרפי תהיינה נמוכות יותר ותוכלו לשחק כאשר קצב הפריימים לשנייה גבוה.

מערכת הפעלה שמתאימה לכם

בין מערכות ההפעלה הפופולריות ביותר למחשבים ניידים ניתן למנות את Windows, ChromeOS ו – MacOS. כל אחת מגיעה עם יתרונות וחסרונות שמאפיינים אותה.

כך למשל, במידה ותהיו מעוניינים במערכת הטובה ביותר לגיימינג, הבחירה בווינדוס תהיה היחידה שכדאי להביא בחשבון. זוהי מערכת הפעלה עם מבחר עצום של משחקים שפותחו במיוחד עבורה והיא נחשבת מאוד נוחה לתפעול, כאשר ממשק המשתמש שלה ידידותי ורבים רגילים אליו.

לעומת ווינדוס, מערכת ההפעלה של אפל נחשבת יותר אינטואיטיבית וניתן לגשת לתוכנות דרך הסרגל התחתון ו – Launch Pad בקלות רבה, כאשר משטח המגע של המחשבים הניידים של אפל משלים את חוויית השימוש והופך אותה לחלקה ונוחה במיוחד.

למרות זאת, יש לציין כי מערכת ההפעלה הזו לא מותאמת לצרכי גיימינג מכיוון שמבחר המשחקים שפותחו עבורה מאוד מוגבל. זוהי מערכת הפעלה שתהיה אידאלית בעבור עורכי וידאו, עורכים גרפיים, מתכנתים, סטודנטים או סתם כאלה שמעוניינים ליהנות ממערכת הפעלה אלגנטית במיוחד.

לבסוף נרצה לציין את מערכת ההפעלה של גוגל, ChromeOS, שמאפיינת את המחשבים הניידים הזולים. זוהי מערכת הפעלה מוגבלת יחסית אך היא טובה מספיק לשימושים יומיומיים בסיסיים ובעבור אלו שמסתמכים במידה ניכרת על האפליקציות והתוכנות מבית גוגל עצמה.